Güncel İçerikler
Anasayfa / Backlink / Backlink

Backlink

Backlink nedir?

Backlink nedir?

Backlink ingilizce iki kelimenin birleşmesinden oluşmuştur. Link bağlantı demektir, Back ise geri anlamını taşımaktadır dilimizde geri bağlantı olarak çevrilmektedir. Pek nedir bu geri bağlantı bunu şeffaf bir şekilde anlayalım. Bir web sitenin başka web sitelerden referans olarak aldığı bağlantılardır. Arama motoruları bunları takipli (dofollow) takipsiz (nofollow) olarak ikiye ayırmaktadır. Backlinkler anahtar kelimeye verilebileceği direk olarak url olarakta verilmektedir.

Backlink sorgulama nasıl yapılır?

Backlink alan siteleri bazı araçlar ile sorgulamak münkündür. Bunlardan en bilineni Ahrefs olduğu bilinmektedir. Backlink sorgulamaları genelde rakip analizleri ve black hat seo çalışmalarından korunmak için sürekli takip edilmeli ve kontrol altında tutulmalıdır. Backlink checker kelimeside sorgulamanın ingilizcesidir.

Backlink hizmeti nasıl alırım?

Backlink hizmeti alırken sektörünüz ile alakalı Domain otoritesi ve sayfa otoritesi yüksek olan siteleri tercih etmenizde fayda vardır. Bunların yanı sıra dünyanın en büyük e-ticaret sitesi olan Amazon tarafından geliştirilen Alexa site trafik konrolü kısmından dünya sıralaması ve Türkiye sıralaması yüksek olan siteleri tercih edebilirsiniz. Backlink hizmeti alırken paket çalışmalardan ve otomatik programlar ile alından hizmetlerden kaçınmanız faydanıza olacaktır.

Backlink nedir ne işe yarar?

Konumuzun ilk parağrafında backlinkin ne olduğu hakkında sizlere bilgiler sunmaya çalıştım. Backlinkin şimdi ne işe yaradığı hakkında bilgiler vereyim. Sade bir şekilde anlatmak gerekirse web sitenizi dışardan arama motorlarında yükseltmenizi sağlayan bağlantılardır. Aldığınız bu referans bağlantılar belli zaman dilimlerinde arama motoru botları tarafından ziyaret ederek organik sıralamalarda yükselmenizi sağlamaktadır.

Backlink seo etkisi nasıl tanımlanır?

Backlink seo ilişkisi arama motorlarının arama sonuçlarının yükselmesini sağlayan temeli oluşturur. Backlink alınır arama motoru botu web siteyi indexlediği zaman algılar ve backlink alan site verilen anahtar kelimede yükselmeye başlar. Tabiki backlinkler göreceli olarak verilmelidir. Aşırıya kaçıldığı zaman spam cezalarına çaptırılmamanız içten bile değildir.

Backlink satışı

İnternet geniş bir mecra ve herşey her gün yaşanıyor. Herkez backlink satışı yapan arama sorguları ile web sitelerini yükseltmenin yollarını arıyor. Esas olan backlink almak yada satan yerlerden araştırmak ve satın almaktan çok siteye verimli olacak çalışmayı nasıl yaparım ve arama motoru sıramalarında kalıcı olmanın yöntemleri nedir bunu araştırmak gerekir. Kalitesi düşük sitelerden alınan backlinkler sitenize faydadan çok zarar vermektedir.

Web sitem için Ücretsiz backlink mi?  Ücretli backlink mi tercih etmeliyim?

Sorulduğu zaman ücretli backlink daha fazla yarar sağlayacaktır diye düşünebilirsiniz bu gayet normal. Çünkü bütçeniz ne kadar yüksekse o kadar içerik, hit ve trafik değerleri yüksek sitelerden backlink sağlayabilirsiniz. Ama arama motorunda ücretli backlink algısı çok farklı işlemektedir. Google arama motorunu baz alırsak geçmiş yıllarda pagerank ile sayfa değerleri ölçülmekteydi daha sonra google bu hizmetini sonlandırarak penguen güncellemesi ile  ücretli bağlantı alanlara cezalar yağdırdı. Bu cezalardan sonra ücretli bağlantı algısı dofollow takipli bağlantı veren sitelerde gözlendi. Ücretsiz backlink alan Nofollow bağlantı etiketine sahip siteler ceza almadı ve takipsiz bağlantı olduğu için bu siteler sorumlu tutulmadı.

Ücretli bağlantı alıp almadığınızı para verdiğinizi görmüyor ki arama motorları bu yüzden bilemez sadece botlar üzerinden sağlanan backlinklerin takipli ve takipsiz olma durumuna bakarak belirlenir. Dikkatli şekilde alınmayan ücretli bağlantılar sitenize zarar verebilir ve spam cezalarına çarptırılarak arama motorundan tamamen dizinden kalka bilir yada sıralamalarda geriye gidebilirsiniz.

 

Hakkımda TayfunYel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonTIKLA ARA TEKLİF AL
WhatsApp chat