Güncel İçerikler
Anasayfa / Dijital Pazarlama / Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Nedir Nasıl Yapılır?

Dijital dünyada internet üzerinde çeşitli şekilde pazarlama yapılabilmektedir. Ürün ve hizmetlerinizin alıcı müşterilere ulaşması için nasıl ki normal hayatta sms, broşür, billboard,araç giydirme ile reklamcılığı yapılıyorsa dijital anlamda da internetten çok düşük maliyetler ile dijital reklamcılık yapılmaktadır. Dijital pazarlamada en çok yapılan reklamcılık çeşitleri SEM ( Arama motoru pazarlaması) ve SMM ( Sosyal medya pazarlaması) olarak iki şekilde inceleyebiliriz.

SEM – Arama motoru pazarlaması

Arama motorları kazanç elde edebilmek için sponsorlu rekamlarla kullanıcılara ulaşmayı sağlarlar. Arama motoru pazarlaması uzun yılladır Google sayesinde yapılmaktadır. Dijital pazarlamanın normal hayata girmesi mobil cihazların kullanılmaya başlaması ile herkesin sanal rehberlere ulaşması ile arama motoru pazarlamasında bir kapı daha aralanmıştır. İnsanlar eskiden rehberlerden hizmet ve ürünlere ulaşırken artık günümüzde arama motorundan ve sosyal medyadan ulaşımaktadır. Benim dijital pazarlama ile tanışmam aslında çok eskilere dayanmakta fakat insanlara bu hizmetleri sağlayabilmek için sadece bilgisayar kullanıcılarına ulaşabiliyorduk ve ülkemizde kullanım oranı düşüktü. 2007 – 2008 yıllarından sonra artık hızla gelişmeye başlayan teknoloji ve mobil ağlarla günümüzdeki halini almış oldu.

SMM – Sosyal medya pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması arama motorlarından sonra insanların mobil kullanıma yönelmesi ile hızla arttı önce Facebook ile tanıştığımız sosyal medya pazarlamasına şimdilerde İnstagram ile yoğun şekilde ihtiyaç duymaktayız. Hatta her işletmenin web sitelerinden bile önce sosyal medya hesaplarını açtığı ve bu mecralarda sponsorlu reklamlar ile dijital pazarlama yaptığı bilinmektedir.

Sizde dijitaleşen teknolojide dijital pazarlama çalışmaları ile işletmenizin arama motorları ve sosyal medya sitelerinde reklamlarını yapmak istiyorsanız bilzimle hemen iletişme geçebilirsiniz.

Hakkımda TayfunYel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Call Now ButtonTIKLA ARA TEKLİF AL
WhatsApp chat